T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 

Bakanlıklar
Valilikler
Kaymakamlıklar      
     Bulunduğunuz Yer: Haberler  >>   Kaymakamlık Haberleri  >>   Tüm haberler

 Çocuk Gelinler
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

Sayın Kaymakamımız Aylin KIRCI DUMAN, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneğinin Sabancı Vakfı’nın desteğiyle yürüttüğü "Çocuk Gelinler" projesi kapsamında, Nevşehir'de düzenlenen etkinliğe katıldı.

Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinliğe, Vali yardımcısı Vural DEMİRTAŞ, Nevşehir Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Filiz KILIÇ, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf KAYA, Ürgüp Kaymakam Refiki Nazlı DEMİR ve vatandaşlar katıldı.

Toplantıya İlçemizden Merkez Ayhanlar ve İğdeli Kışla köylerinde AÇEV’in açmış olduğu ve Sayın Kaymakamımızın da desteklediği okuma-yazma kursuna katılan hanımlar da katıldı.

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği "Çocuk Gelişimi" proje koordinatörü Selen DOĞAN, küçük yaşta veya zorla evlilikleri çeşitli projelerle gündeme getirmeyi, kamuoyu yaratmayı ve bu toplumsal soruna yerelden başlayarak çözüm alternatifleri geliştirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Bu yıl Sabancı Vakfı’nın desteğiyle 54 ilde sürdürülen proje ile “Küçük Yaşta Ve Zorla Evlilikler” temalı film gösterimleri, söyleşiler, anketler ve imza kampanyaları düzenlemeyi planladıklarını ve bu kapsamda Nevşehir'deki etkinliği düzenlediklerini ifade eden DOĞAN, Türkiye'de 18 yaşından küçük evliliklerin yüzde 40 civarına yaklaştığını belirtti.

Sayın Kaymakamımız “Türkiye'de resmi evlenme yaşı 18 olsa da, bu yaş bile sağlıklı bir evlilik için erkendir. Türkiye'nin farklı illerinde görev yaparken kadınların ve kız çocuklarının problemleriyle yakından ilgilendim, İç Anadolu Bölgesi'nde de erken evliliklerin sıkça olduğunu gördüm.

Özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşların çocuklarını erken yaşta evlendirerek yakınlarını ve çocuklarını yurt dışına götürme yoluna gittiğini gördüm.

Ben de bir Almancı ailenin kızıyım. Ailem yurt dışındayken ben Türkiye'de babaannemin yanında eğitimimi devam ettiriyordum. Liseyi bitirince annem bana 'kızım seni evlendirelim. Türkiye'de yalnız ne yapacaksın' dedi. Ben, buna itiraz ettim ve babamı bir haftalık bir uğraşın ardından ikna edip üniversite eğitimime devam ettim. Bana babaannem de destek oldu.

Sonuçta Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirerek kaymakam oldum. Kaymakam olduktan sonra ben annemin karşısına anne ben evleneceğim diye çıktığımda, annem 'kızım eline ekmeğini aldın ne yapacaksın evlenince diye' karşı çıkmıştı. Anne psikolojisi çocuğunun güvende olduğunu anlayınca fikirleri de değişebiliyor" dedi.

Nevşehir Üniversitesi Rektörü Filiz KILIÇ da, bir kadın ve her şeyden önce anne olmanın duyarlılığıyla çocuk gelinlerle ilgili düşüncelerini paylaştı.

Sayın KILIÇ, konuşmasında şunları söyledi: "Cinsiyetler arası farklılıkların, cinsiyetler arası ilişkilerin egemenlik meselesine dönüşmesinin acı bir sonucu ‘Çocuk Gelinler’. Bu körpe bedenler, ataerkil toplum düzeninin biçtiği 'toplumsal cinsiyet rolleri' kıskacında yaşından önce büyümeye mecbur bırakılan ve kadınlık rolünün ağır yükü altında ezilen çocuklar, çocuklarımız. Taşıdıkları ‘öteki’ yaftasının değersizleştirici tasmasıyla esir edilenler... Şanslı konumda olan diğer yaşıtları gibi koşup oynaması ve okula gitmesi gerekirken çocuklukları gasp edilen, hayalleri çalınan ve masumiyetleri bir pula satılan küçük kadınlar onlar.

Ben bir kadınım, ötekileştirilmemiş, hayallerinin iktidarı kendine ait, hür ve mutlu bir çocukluğa sahibim. Ancak bu toplumun bir ferdi ve hepsinden önemlisi insan olarak çözümde yer almadığım sürece ‘ötekileştirilmişliğin’ suçuna da ortağım. Bu bağlamda ataerkil toplumda kadın olarak var olma ve hemcinslerimin var olma mücadelesini sürdürme, başarı çıtasını yükseltme sorumluluğunu ruhumda derinden hissediyor ve taşıyorum. Bulunduğum konum itibariyle hem Nevşehir Üniversitesi Rektörü hem de Filiz Kılıç olarak kadının kamusal alanda görünürlüğünün ve etkinliğinin öneminin bilinciyle hemcinslerimin iyiliğine ve dolayısıyla insanlığın yararına olacak her türlü çabanın ve gelişmenin destekçisiyim" dedi.

Toplantıda konuşan Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf KAYA ise belediye olarak kadın çalışmaları hakkında yürüttükleri projeleri anlattı.

Sayın KAYA, "Nerede olumsuzluk, nerede kötü bir yaşam tarzı varsa temelinde eğitimsizlik vardır. Tabiî eğitim derken sadece örgün eğitimden bahsetmiyorum. Eğitimin her yaşta olması gereklidir. Köyde, tarlada, evde, mahalledeki en ücra yerdeki insanlarımıza yaygın eğitim yolu ile ulaşmamız gerekir. Bu noktada sivil toplum örgütlerine büyük görev düşmektedir. Köydeki, kasabadaki, tarladaki insanlarımıza ulaşarak onlara eğitim verilmesi ve insanlığın bu konuda bilinçlendirilmesi için topyekûn çalışmalıdır" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından toplantı kısa film gösterimi ve söyleşi ile devam etti.

FOTOĞRAFLARIN BÜYÜK HALİNİ GÖRMEK İÇİN LÜTFEN ÜZERLERİNE TIKLAYINIZ. (Tamamı yüklenmeden tıklamayınız.)

/196/cocukgelinler_1  /196/cocukgelinler_2  /196/cocukgelinler_3  /196/cocukgelinler_4  


Bu içerik toplam 397.894 kez gösterildi, Site toplam 653.295 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 10 kişi geziyor.

T.C. AVANOS KAYMAKAMLIĞI RESMİ WEB SİTESİ Tel:0384 511 40 19 E-Posta:avanos@icisleri.gov.tr ***www.avanos.gov.tr***